Kova iki mirties dėl Mosulo

Mosulas„Pasitraukiau iš Mosulo, kuomet Isis (islamo valstybė – aut. past.) bandė paimti mano brolį į mobilizaciją nors jam dar nėra aštuoniolikos metų,“ – pasakojo studentas Ali Hussein Mustafa, palikęs miestą prieš savaitę. Tokiu būdu Islamo valstybė, stengdamasi išlaikyti savo karines pajėgas, kadangi kariniai veiksmai vyksta ne pavienėse teritorijose, įvedė naują normą, kuri panaikina atleidžiamumą nuo ėmimo į kariuomenę iki aštuoniolikos metų.

Tuo tarpu Irako valdžia grasina netrukus pasiųsianti savo armiją į šiaurę atkovoti Mosulo – antro pagal dydį Irako, maždaug dviejų milijonų gyventojų, miesto, kuris birželį buvo vienas pirmųjų šalies praradimų tolimesnės plotmės Isis pergalių sekoje. Irako ministras pirmininkas Haider al-Abadi viename šią savaitę duotame interviu pareiškė: „Per artimiausius keletą mėnesių mes planuojame surengti puolamuosius veiksmus nukreiptus į Mosulą.“

Jeigu Irako armija puls, tuomet jai teks susidurti su didžiuliu Isis ginkluotojų pajėgų pasipriešinimu, kurių skaičius, bendrai paėmus Iraką ir Siriją, yra virš šimto tūkstančių. Be viso to, žmonės gyvenantys minėtoje šiaurės Irako sostinėje, sprendžiant pagal „The Independent“ apklausą, vykusią šį mėnesį iš miestą palikusių žmonių arba kalbintų mobiliojo ryšio pagalba (nors Isis ir uždraudė naudojimasi juo), yra stipriai pasidaliję lojalumo atžvilgiu. Mosule didžiąją dalį gyventojų sudaro Sunitai, tad dauguma žmonių labiau baiminasi Irako Šiitų valdžios pajėgų, negu dabar mieste esančių Isis nepaisant to, jog abi pusės yra nemėgiamos.

„Kai kurie kovotojai su gyventojais elgiasi žiauriai ir negailestingai, tuo tarpu kiti yra padorūs ir su žmonėmis elgiasi gerai,“ – sakė Ali. Kaip pavyzdį jis pateikė vietinį matematikos mokytoją, neseniai prisijungusį prie Isis. – „Jis buvo labai malonus, duodavo pinigų ir maisto vargšams. Dažnai manęs klausdavo ar turiu kokios nors informacijos apie mieste esančius našlaičius ar neįgaliuosius. Dalį savo algos jis atiduodavo jiems.“

Nors Ali ir jo šeima dėl susidariusios situacijos tapo pabėgėliais, jis vis tiek tvirtina, kad dauguma Isis kovotojų yra geresni negu jų atitikmuo Irako armijoje, kuri iki 2014-ųjų kontroliavo miestą dešimtį metų.

Visgi, Ali taip pat pateikia Isis aukščiausio lygio barbariškumo pavyzdžius apie žmones, kuriems už vagystę viešai būdavo amputuojamos rankos, o pagautieji arba išaiškinti naudojantis mobiliuoju telefono ryšiu turėdavo atlaikyti trisdešimties rimbo kirčių bausmę. Isis baiminasi mobiliaisiais telefonais besinaudojančių šnipų, perduodančių informaciją Jungtinių Valstijų dronams, nuolatos praskrendantiems per miestą. Amerikiečių kariniai lėktuvai kasdien atakuoja, tačiau dauguma tokių atakų vyksta už Mosulo ribų. Pranešama, jog keletas vyresniųjų Isis pareigūnų žuvo, kai buvo pataikyta į jų transporto priemones.

Isis kovotojai, atvykę iš kitur, ypatingai žiaurūs yra moterims, kurios nenešioja nikabo (visos galvos apdangalas, kuriuo paslepiamas veidas paliekant plyšį tik akims – aut. past.). Ahmadas, parduotuvės savininkas Mosule, pasakoja buvęs šokiruotas, kuomet moteris, kurią jis pažinojo, buvo pristatyta į policijos nuovadą, nors ir vilkėjo nikabą. Jai paskirta bausmė tokia: asilui naudojami žąslai buvo įstatyti jai į burną ir paliepta stipriai į juos kąsti, ką ji ir padarė. Po to moteris buvo nuvežta į ligoninę, nes stipriai kraujavo.

Mosulas stipriai izoliuotas nuo išorinio pasaulio dėl draudimo naudotis mobiliaisiais telefonais. Isis susprogdino daug mobiliojo ryšio signalą perduodančių bokštų, tačiau mobiliuoju telefonu kartais vis tiek įmanoma pasinaudoti aukštose vietose, tokiose kaip namų stogai ar kalvų viršūnės.
Viena ankstesnių naudotų vietų buvo Koncertų Aikštės scena al-Majmu‘ah al-Thaqfiyah rajone. Trys žmonės, skambindavę iš ten buvo pagauti ir nuplakti. Beje, nuplakimas taip pat taikomas ir tiems, pas kuriuos kontrolės punktuose, per atliktas patikras kišenėse randamos SIM kortelės.

Kontrolės punktų skaičius mieste nuolat auga, o tuose, kurie yra pagrindiniai – išvykimo iš miesto, žmonės, be tikrai svarios priežasties, yra sustabdomi. Šiaurinėje ir rytinėje miesto dalyje buvo iškastos tranšėjos idant sustabdyti Kurdų Pešmergos karines pajėgas. Šios pajėgos priklauso Irako Kurdistanui dar kitaip vadinamam Pietų Kurdistanu, kuris turi autonomijos statusą Irake. Pačioms Irako karinėms pajėgoms į Kurdistaną, pagal pasiektą de jure susitarimą tarp abiejų šalių 1970 metais, tačiau de facto įgyvendintą 1991-aisiais, draudžiama įžengti, todėl kurdai turi savo atskiras karines pajėgas.

Kurdai padarė akivaizdų progresą atsikovodami didžiąją dalį Sinjar srities – nuo Mosulo į vakarus. Žinoma, tai padaryti jiems taip pat padėjo JAV oro atakos kiekvienoje vietoje kur Isis priešinasi. Visgi, ši taktika mažiau galima labiau apstatytuose Tal Afaro arba Mosulo teritorijose.

Kurdų lyderiai pareiškė, jog nesiruošia įžengti į Sunitų teritorijas, kur visi vieningai sukiltų prieš juos. Vienas Kurdų apžvalgininkų, Kamran Karadaghi, pasakojo, jog Kurdai nepritartų įsivėlimui į kovą dėl Mosulo, kur būtų patiriamos didžiulės netektys. Žmonės klaustų, kodėl tiek daug Kurdų turi mirti dėl Arabų Sunitų miesto?

Nepaisant Irako ministro pirmininko Haider al-Abadi pareiškimo, jog šiais metais jie atkovos Mosulą, toks šturmas būtų tarsi Bagdado valdžios per didelis pasitikėjimas savo jėgomis, jeigu bus remiamasi vien tik savo armija. Dabar yra kalbama apie ataką su dvylika brigadų – keturiasdešimt aštuonių tūkstančių karių minimaliu pasirengimu, kuri gal ir būtų verta mūšio vardo, jeigu prie viso to prisidėtų Jungtinių Valstijų „konsultantai“.

Bet tokie pateikti skaičiai reiškia, kad to pakanka tik apginti Bagdadą ir kovoti su priešininkais keletoje kaimyninių provincijų. Tuo tarpu praėjusių metų Irako armijos dezintegracija apleidusi šiaurinę ir vakarinę Irako dalis nežada nieko viltingo.

Praeityje Irako valstybės pareigūnai, siekdami papildomai pasipelnyti, pasisavindavo lėšas skirtas maisto atsargoms, amunicijai ir pan. Haider al-Abadi praeitais metais išsiaiškino, kad penkiasdešimt tūkstančių armijos karių yra tiesiogine ta žodžio prasme „vaiduokliai“, kurie niekada neegzistavo, bet jų algos atitekdavo valdininkams bei valstybės pareigūnams.

Viena efektyviausių Irako valdžios karinių jėgų yra sudaryta iš Šiitų atsargos kariuomenės, kuri atkovojo Diyala provinciją, esančią nuo Bagdado šiaurės rytuose, ir Sunitų miestus į pietus nuo sostinės. Visgi Šiitų atsargos kariuomenės nariai yra labai fanatiški. Jie žudo arba išstumia iš gyvenamųjų plotų Arabų Sunitus, kurie jų atžvilgiu yra laikomi Isis šalininkais – ir visiškai nesvarbu koks Sunitų požiūris yra iš tikrųjų.

Tuo tarpu Isis kovotojai yra nusitaikę į Bagdade ir kitur gyvenančius civilius Šiitus – naudojamos užminuotos mašinos ir savižudžiai sprogdintojai sukelia siaubingas pasekmes, ir tuo pačiu pozicionuoja Isis kaip Sunitų gynėjų bendruomenę.

Gyvenimas Mosule žmonėms gali atrodyti niūrus vien dėl švaraus vandens, kuro ir elektros trūkumo, tačiau apsirūpinimas maistu vis dar yra pakankamas. Kai kuriais atžvilgiais Isis žymiai geriau tvarko savo srities valdymo aparatą negu Bagdadas, kuris tradiciškai labai mažai padeda nukentėjusioms aukoms.
Ali Hussein Mustafa pasakoja, jog kuomet visai nesenai vyko kovos tarp Isis ir Pešmergos, daug Arabų Sunitų iš Tal Afaro išvengė raketų ir artilerijos ugnies ir išvyko į Mosulą, kur Isis suteikė jiems prieglobstį. Isis gali sau leisti tai daryti, nes jie konfiskavo krikščionių ir kitų žmonių namus bei privertė juos išvykti iš miesto.

Sėkmingas kontra-puolimas prieš Isis leisiantis susigrąžinti Mosulą neatrodo tikėtinas šiais metais, nepaisant kokius ketinimus ministras pirmininkas al-Abadi deklaruotų. Islamo valstybė norėtų galų gale pilnai įsigalėti esamose teritorijose, bet jeigu Irako armija pasikeis – taps disciplinuota ir ne tokia fanatiška, tuomet ji gali tapti priimtina alternatyva.

Patrick Cockburn, knygos „The Rise of Islamic State: Isis and the New Sunni Revolutin“ autorius.

Šaltinis: http://www.counterpunch.org/2015/02/18/fight-to-the-death-for-mosul/

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s