Artėjantis mūšis dėl Mosulo

MosulasVienas milijonas. Tiek žmonių, pasak pagalbos organizacijų pranešimų, gali pasitraukti iš Mosulo miesto esančio Šiaurės Irake, jeigu Irako armija, palaikoma Jungtinių Valstijų atakų iš oro, bandys atsikovoti miestą šiais metais. Minėtosios organizacijos ruošiasi statyti maisto atsargų sandėlius už Mosulo ribų, idant galėtų pamaitinti tuos, kurie dėl susidariusios situacijos bus priversti palikti miestą.

„Mes manome, kad Mosulą paliks šimtai tūkstančių žmonių, o galbūt ir dar daugiau,“ – Jungtinių Tautų Pasaulio Maisto Programos vardu kalbėjo Marwa Awad Irbilo mieste, Kurdų sostinėje, esančioje penkiasdešimties mylių į rytus atstumu nuo Mosulo. Ji taip pat pridėjo, jog dėl besiartinančio mūšio bėgančiųjų iš Mosulo skaičius per ateinančius keletą mėnesių gali pasiekti milijoną. Dabartinė miesto, kurį praeitų metų birželio 10 dieną užėmė ISIS, populiacija yra maždaug 1,5 mln., iš kurių daugumą sudaro Arabų Sunitai.

Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus Komitetas išleido įspėjamąjį pranešimą, tačiau neįvardindamas skaičių, apie masinį žmonių pasitraukimą iš Mosulo: „Konfliktui plintant gyvenamosiose vietovėse, tolyn nuo Tigro ir Eufrato upių, reikės didesnės humanitarinės pagalbos išteklių. Jeigu didieji miestai, tokie kaip Mosulas, vėl bus apšaudomi, tuomet tūkstančiams žmonių teks bėgti.“

Pasaulio Sveikatos Organizacijos atstovas Irake – Syed Jaffer Hussain, taip pat tvirtina, kad mėginimas atsikovoti Mosulą gali lemti šimtų tūkstančių pabėgėlių prieglobsčio paieškas Kurdistane. Miesto apleidimas gali prasidėti gana greitai, arba kai tik ISIS nebesugebės sustabdyti paliekančiųjų Mosulą, o JAV padidins oro atakų skaičių.

Jau anksčiau buvo išreikštas skeptiškas požiūris dėl Irako armijos galimybių atkovoti miestą, bet net ir pradėtos pastangos gali lemti masinę gyventojų evakuaciją. Jungtinių Valstijų Centrinė Vadovybė, kiek anksčiau šį mėnesį, pareiškė, jog puolamieji veiksmai, kuriuose dalyvautų 25 tūkst. Irako karių, dėl miesto atgavimo, gali prasidėti balandžio arba gegužės mėnesiais, tačiau tiksli data priklausys nuo pasiruošimo.

Jungtinių Tautų Pasaulio Maisto Programos (WFP) atstovai teigė, kad „dabar ruošia išankstines vietas maisto atsargoms“. Šios atsargos bus laikomas trijuose pagrindiniuose Kurdistano Regioninės Valdžios (KRG) miestuose – Irbile, Duhoke ir Sulaimaniyah bei Kurdų kontroliuojamame Kirkuke.

Visgi visame tame yra viena problema – Mosulo Arabų Sunitams šiuo metu yra uždrausta vykti į Kurdistano Regioninės Valdžios teritorijas, kadangi ten, dėl kovų Irake ir Sirijoje, jau yra suteikta prieglauda 1,4 mln. žmonių. Pagalbos organizacijos tikisi, kad KRG atstovai per vykstantį pasitraukimą iš Mosulo pakeis savo sprendimą bei vis dėlto įsileis pabėgėlius. Jeigu taip neįvyks, tuomet žmonės, pasitraukę iš miesto, tikriausiai patrauks link Kirkuko. Prieš tai, kai sausio pabaigoje Islamo Valstybė planavo veržtis link Kirkuko, buvo atvertas vienas kelias tarp jo ir Mosulo. Dabar WFP Kirkuko rajone suteikia maisto 80 tūkst. žmonių.

Arabų Sunitų gyventojai yra stipriai motyvuoti ištrūkti iš bet kokios kategorijos vyksiančio mūšio Mosule. Irako armija, kurioje dominuoja Šiitai, valdė Mosulą dešimt metų (skaičiuojant iki 2014 m.), ir per visą tą laikotarpį armijos nariai elgėsi taip, tarsi miestą būtų okupavusios svečios šalies pajėgos, kas labai papiktino Sunitus, tad ISIS pergalė bei Irako armijos dezintegracija pastarųjų buvo sutikta palankiai.

Sunitai taip pat baiminasi, jog sektantiškos Šiitų atsargos kariuomenės pajėgos, kurių priskaičiuojama iki 120 tūkst. vyrų, bus įtrauktos į Mosulo užpuolimą. Žvelgiant iš praeities perspektyvos, užimtuose Sunitų miestuose ir kaimuose, esančiuose netoli Bagdado – Šiitai visus žmones, nepabėgusius iš savo namų, laikė prijaučiančiais ISIS visiškai nepaisant jų tikrojo lojalumo. Jauni Sunitų vyrai buvo sulaikyti, kankinami, laikomi iki kol bus sumokama išpirka už juos arba nužudomi. Sunitai Mosule mano, jog jiems gali būti viskas lygiai taip pat.

Net jeigu Mosulas ir nekris prieš Irako armiją, Kurdų Peshmerga ar kitas anti-ISIS pajėgas, bus panaudoti galingi JAV smūgiai iš oro. Per keturių mėnesių apsiaustį Sirijos Kurdų mieste – Kobani, didžioji miesto dalis buvo sunaikinta dėl Jungtinių Valstijų bombardavimo taikantis į ISIS karius. Neskaitant civilių praradimo, atakos iš oro dar labiau sumažintų jau ir taip apribotas Mosulo elektros, degalų ir švaraus vandens atsargas. Daug žmonių yra paguldyti į ligoninę dėl žarnyno ligų, nes gėrė prastos kokybės vandenį.

Marwa Awad iš WFP sako, kad masinis bėgimas iš Mosulo būtų vienas iš daugelio. Nuo 2014 metų sausio savo namus paliko 2,2 mln. žmonių. Tai įvyko kaip tik tą mėnesį, kai ISIS užėmė Fallujah miestą, 40 mylių į vakarus nuo Bagdado, ir pradėjo ilgą kovą su Irako armija dėl gausios Arabų Sunitų provincijos – Anbaro, išsidėsčiusios trečdalyje vakarų Irako. Šiuo metu džihadistai kontroliuoja 85 proc. minėtojo regiono.

Karas Anbare lėmė tai, jog per 2014 metų pirmąjį pusmetį įvyko pirmoji 450 tūkst. žmonių pabėgimo banga ieškant saugaus prieglobsčio Irake. Birželį, ISIS užėmus Mosulą ir daug šiaurės Irako teritorijų prie Kurdų valdomų rajonų, savo namus apleido dar 500 tūkst. žmonių. ISIS atakos prieš Kurdus rugpjūčio mėnesį lėmė dar 600 tūkst. žmonių pasitraukimą, kurių dauguma Jezidžiai (indoeuropietiškas šaknis turinčios Kurdų religijos atstovai) iš Sinjaro miesto, esančio Mosulo vakaruose. Žmonės baiminosi žudynių, prievartos bei vergovės grėsmės.

Krikščionys, išvaryti iš Mosulo birželio ir liepos laikotarpiais, pamatė, kad jų miestai ir kaimai Nineveho lygumoje (už Mosulo) yra užgrobti, tad buvo priversti bėgti į Kurdistaną. Nuo rugpjūčio mėnesio papildomai 650 tūkst. žmonių buvo išstumti, daugiausiai į Bagdado rajonus, dėl vykusių kovų.

Visiškai nepanašu, kad ISIS atiduos Mosulą be kovos iki mirties, nes tai miestas, kuris praėjusiais metais buvo netikėtai užimtas po ekstremistinio džihadistų manevro, leidusio birželio 29 dieną paskelbti kalifatą. Miesto praradimas būtų tikras smūgis Islamo Valstybės prestižui ir jausmui, jog jų pergalės įkvėptos dieviškumo. Netgi Kobani‘yje, kur ISIS pajėgos buvo užsiėmusios prastas taktines pozicijas mūšyje su Sirijos Kurdų kovotojais, žinomus dėl savo ryžto ir disciplinos, ISIS sugebėjo atsilaikyti tris mėnesius nepaisant to, kad buvo idealus taikinys 700 JAV oro atakų.

Kol visos Irako bendruomenės yra priverstos bėgti iš vienos vietos į kitą – Sunitai neturi galimybių atsidurti ten, kur saugu. Irako valdžios ir Jungtinių Valstijų siekis nuo praėjusių metų birželio buvo išbalansuoti Sunitų bendruomenę ir dalį jų nukreipti prieš ISIS, ką JAV yra pavykę padaryti 2006-2007 metais. Tačiau ISIS negailestingai baudžia Sunitus, kuriuos įtaria bendradarbiaujant su priešu. Tad rezultate vos keli aiškūs pasipriešinimo ISIS ženklai Mosule ar kitose Islamo Valstybės okupuotose teritorijose.

Žiaurus sektantiškas ir etninis konfliktas Irake yra toks, jog jokia bendruomenė nesijaučia saugi su vienais ar kitais, kas priverčia iškeliauti kitur idant galėtum išgyventi.

Patrick Cockburn, knygos „The Jihadis Return: ISIS and the New Sunni Uprising“ autorius.

Šaltinis: http://www.counterpunch.org/2015/03/02/the-looming-battle-for-mosul/

Įrašo “Artėjantis mūšis dėl Mosulo” komentarų: 1

  1. Tai panašu į karo maišalynę, kurios niekas negali sukontroliuoti. Nepaisymas civilių interesų, būtiniausių poreikių ir barbariškas iškilusių problemų sprendimas paskutinėmis priemonėmis. Aklas įniršis ir bejėgiškumas ką nors pagerinti. Beprasmiškos žūtys. Ir neatrodo, kad artimiausiu laiku kas nors pasitaisys. Karas mums užsikrovė ilgalaike našta ir negražinamais nuostoliais. Istorijos pamokos kaip ir nėra išmoktos.

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s