Saudo Arabijos egzekucinių mirties bausmių taikymas – beprecedentis

Saudo-ArabijaAmnesty International praneša, jog nėra jokių požymių, kad paskutines pagarsėjusias egzekucijas Saudo Arabijoje būtų galima susieti su kovomis prieš terorizmą ar Islamo valstybės kovotojus.
Pasak AFP spaudos agentūros atliktus skaičiavimus, antradienį įvykdyti trys galvos nukirsdinimai (vienas už išprievartavimą ir du už žmogžudystes) lėmė tai, jog šiais metais jau yra įvykdytos 38 egzekucijos – tai tris kartus daugiau nei 2014 metais per tą patį laikotarpį.
„Būtų sunku sakyti, kad tai yra pastangos atgrasyti nuo smurto, nes beveik pusė šių metų egzekucijų buvo ne dėl smurtinių nusikaltimų, o nuo narkotinių“ – sakė Saudo Arabijos Amnesty International (AI) tyrėja Sevag Kechichian.
Praėjusią savaitę Saudo Arabijoje buvo nukirsdintas Indas (kaltinamas nužudęs Jemenietį – kirviu smogdamas pastarajam į galvą) ir Pakistanietis heroino pardavėjas – tokia šalyje yra kova su bet kurios rūšies narkotikais dėl jų sukeliamos fizinės bei socialinės žalos.
Išprievartavimas, žmogžudystė, išsižadėjimas religinių įsitikinimų, ginkluotas apiplėšimas ir narkotikų pardavinėjimas – už visus šiuos nusikaltimus baudžiama mirtimi. Tokia yra Islamo šariato įstatymo Saudo Arabiška versija. Karalystėjė naudojama griežta Sunizmo Islamo nustatyta tvarka.
Londone įsikūrusi AI praėjusiais metais, nuo sausio 1 iki 26 dienos, užfiksavo 11 egzekucijų, 2013 metais (taikomas tas pats periodas) – 17, 2012 m. – 9.
Po iš viso 27 egzekucijų 2010 metais, jų skaičius ėmė sparčiai kilti iki vidutiniškai 80 per metus, o 2014 metais buvo užfiksuotas „rekordas“ – 87.
„Saudo Arabijos valdžios atstovai nori pademonstruoti esą tvirti, kad žmonės gali jais pasikliauti dėl karalystės apsaugos bei saugumo užtikrinimo,“ – sakė asmuo, nenorėjęs būti paviešintas. Jis taip pat pridėjo, kad kol pirminis tikslas yra sumažinti smurtą, iš tikrųjų valstybės politika siejama su kova prieš Islamo valstybę (IS).
Rugsėjo mėnesį Saudo Arabija, kartu su JAV, pradėjo oro atakas prieš IS Sirijoje.
Lapkritį trys IS šalininkai buvo sulaikyti po to, kai šovė ir sužeidė Danijos pilietį, bei apkaltinti „padarę nusikaltimą palaikydami teroristinę grupuotę“.
Tą patį lapkričio mėnesį Saudo Arabija apkaltino su IS siejamus įtariamuosius dėl septynių Šiitų (tame tarpe buvo ir vaikų) nužudymo Rytinėje šalies provincijoje.
Sausį trys Saudo Arabijos pasieniečiai žuvo dėl konflikto su kitais šios šalies piliečiais, kurie buvo įvardyti kaip teroristai, mėginę iš Irako pakliūti į Karalystės teritoriją.
Kol AI kaltina Vakarus taikant dvigubus standartus turtingajai Persijos valstybei, vienas iš diplomatinių šaltinių teigia, jog reikia dirbti visiems kartu, kad šalys, kurios nepritaria Saudo Arabijos vykdomoms mirties bausmėms, sustabdytų dialogą su Rijadu (Saudo Arabijos sostinė) terorizmo ar ekonominėje plotmėje ties kuria vyksta bendradarbiavimas.
Nuo 1977 metų AI siekia sustabdyti mirties bausmių taikymą. Tuomet tai padaryti sutiko tik devynios šalys, o šiandien jų jau yra priskaičiuojama iki 140.
Egzekucijų taikymas stipriai išaugo 2013 metais. AI savo pranešime skelbia turintys duomenų apie visame pasaulyje įvykdytas 778 žmonių mirties bausmes 22 šalyse .
Labiausiai mirties bausmių nusikaltėliams taikyme išskiriamos penkios valstybės: Kinija – tūkstančiai per metus (tikslūs skaičiai nežinomi), Irane – minimum 369, Irake – minimum 169, Saudo Arabijoje – minimum 79, ir JAV – 39.
Pasak AI, Iranas, Irakas ir Saudo Arabija, bendrai sudėjus, sudaro apie 80 procentų įvykdomų mirties bausmių visame pasaulyje. Tuo tarpu Kinijos ir Šiaurės Korėjos valdžios slepia kaip ir kada taiko mirties bausmę, o kitos valstybės aplamai neregistruoja tokios statistikos. Dar kitur, kaip pavyzdžiui Sirijoje, tai nėra žinoma dėl karinių konfliktų šalies viduje.

Šaltinis: http://rt.com/news/237625-saudi-executions-unprecedented-amnesty/

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s