Jungtinėms Tautoms išreikšta kritika, o Sirija – praktiškai žlugusi valstybė

Sirija121 pagalbą teikianti organizacija griežtai sukritikavo Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą (UNSC) pareikšdamos, jog pastaroji per praėjusius metus nesugebėjo įgyvendinti trijų rezoliucijų siekiant padidinti humanitarinės pagalbos teikimą Sirijos gyventojams.

Organizacijos teigė, kad rezoliucijos buvo ignoruojamos arba sugriaunamos konflikto šalių, kitų Jungtinių Tautų valstybių narių ar netgi pačių UNSC narių.

Ketvirtadienį paskelbtame pranešime sakoma, jog nepaisant rezoliucijų pažeidimų, Sirijoje pagalbos prieinamumas sumažėjo, o humanitarinė pagalba išliko „nuolat nepakankamai finansuojama“.

Tokios pagalbą teikiančios grupės, kaip Tarptautinis Pagalbos Komitetas, Norvegijos Kalinių Taryba ir Tarptautinė Neįgaliųjų organizacija paragino Jungtines Tautas užtikrinti pilną rezoliucijų įgyvendinimą.

Jau eina penkti metai, kai Sirijoje, po 2011 metų kovo mėnesio kilusio maišto tęsiasi pilietinis karas.

Trečiadienį Jungtinės Tautos paskelbė, kad dėl karo 80 proc. Sirijos žmonių gyvena skurde, o vidutinė gyvenimo trukmė sumažėjo 20 metų. Visi šie veiksniai lėmė ekonominį nuosmukį, kuris, skaičiuojant nuo 2011 metų konflikto pradžios, sudaro daugiau nei 200 mlrd. dolerių.

Sirijos politikos tyrimų centras savo pateiktame Sirijos ekonomikos pagrindų pranešime nurodo, jog valstybės turtas, infrastruktūra, visuomeninės įstaigos ir dauguma darbo jėgos yra sunaikinta.

Beveik 3 mln. Sirų dėl pilietinio karo prarado darbus, o tai reiškia, kad daugiau nei 12 mln. žmonių prarado savo pirminį pajamų šaltinį. Skelbiama, kad išaugusi bedarbystė nuo 2011 metų 14,9 proc. iki 2014 metų pabaigos pakilo iki 57,7 proc.

„Didžiulė dalis dirbančiosios visuomenės prarado galimybę dirbti ir uždirbti, o tai reiškia, kad šiek tiek daugiau nei 4 iš 5 Sirų gyvena skurde.“ – teigiama pranešime. „Kadangi Sirija tapo vargšų šalimi, tuo pačiu tenka pastebėti, jog 30 proc. populiacijos nusileido iki tokio skurdo laipsnio, kuomet šeimoms tampa sudėtinga patenkinti būtiniausius maisto poreikius.“

Taip pat buvo paskelbti duomenys, teigiantys, jog per ketverius konflikto, ekonominės dezintegracijos ir visuomenės skilimo metus, Sirijos populiacija sumažėjo 15 proc. – nuo 2010 metais 20,87 mln. gyventojų iki praėjusių metų pabaigos – 17,65 mln. gyventojų.

Be viso to, šalis turi didžiausią pabėgėlių skaičių pasaulyje po Palestiniečių – 3,3 mln. išvyko svetur. Ir tai dar ne viskas – 1,55 mln. piliečių paliko Siriją idant svetur susirastų darbą ir saugesnę aplinką gyventi, o 6,8 mln. apleido savo namus, bet ir toliau liko tėvynėje.

Sirijos ekonomika ir toliau krenta žemyn – nuo konflikto pradžios BVP praradimas apytikriai sudaro 119,7 mlrd. dolerių, iš jų 46,1 mlrd. 2014 metais.

Žuvusiųjų skaičius per konfliktą pasiekė 210 tūkst. Pridėjus 840 tūkst. sužeistųjų gautume siaubingus skaičius, reiškiančius, jog 6 proc. Sirijos populiacijos yra netekę gyvybių arba nukentėję per pilietinį karą.

Lygiai taip pat pasibaisėtini skaičiai susiję su gyvenimo trukme. 2010 metais žmonės vidutiniškai gyvendavo 75,9 metų, tuo tarpu 2014 metų pabaigoje vidutinė gyvenimo trukmė yra 55,7 metų.

Švietimo situacija irgi ant subyrėjimo ribos. 50,8 proc. mokyklinio amžiaus vaikų daugiau nebelanko mokyklos (skaičiavimai už 2014-2015 m. mokslo metus).

Šaltiniai:

http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2015/03/war-plunged-syrians-poverty-150312022852894.html

http://scpr-syria.org/en/S369/SCPR-Alienation-and-Violence-Report-2014

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s