Irako pajėgos apsupo Islamo valstybės kovotojus Tikrite

IrakasIrako pajėgos apsupo centrinius Tikrito rajonus, kur laikosi keli šimtai Irako ir Islamo valstybės (ISIL) kovotojų.

Penktadienį, Irako kariai, palaikomi Šiitų atsargos kariuomenės, kovėsi nuožmiuose mūšiuose idant būtų apsaugotas miesto šiaurinis rajonas Qadisiya. Buvo šaudoma iš mortyrų ir leidžiamos raketos. Visa ši artilerija nukreipta į Tikrito centrą, kurį vis dar kontroliuoja ISIL.

Tūkstančiai karių apsupo keletą šimtų džihadistų, tačiau jų pozicijas bombardavo iš oro, kadangi į priekį žengiama lėtai siekiant išvengti didžiulio kiekio miesto centre pridėtų bombų.

Po dviejų dienų šturmo operacijos Tikrite, policijos pulkininkas tvirtina, kad beveik 50 proc. miesto šiuo metu yra Irako valdžios rankose.

„Mes esame apsupę ginkluotus ISIL kovotojus miesto centre.Visgi, į priekį žengiame lėtai dėl didelio skaičiaus savadarbių sprogmenų,“ – sakė jis, panorėjęs likti neįvardytu, AFP naujienų agentūrai. „Apytikriai manome, jog tokių sprogmenų yra 10 tūkstančių.“

Džihadistų gynyba, kurie karių skaičiumi stipriai nusileidžia Irako pajėgoms (pasak BBC,bendrose valdžios pajėgose Irako karių yra 3 tūkst., Šiitų nereguliariosios kariuomenės – 20 tūkst. bei kiek mažesnė dalis Sunitų), susideda iš apgaulingųjų minų tinklo, pakelių bombų bei snaiperių. Pastarųjų dėka dažniausiai savižudžiai su bombomis mašinose taranuoja priešininkų taikinius.

„Šeši kariai žuvo ir 11 buvo sužeistų per šįryt įvykusį savižudišką mašinos sprogimą al-Dyum apylinkėje, Tikrito vakaruose,“ – pranešė pulkininkas.

Vienas Šiitų nereguliariosios kariuomenės brigados vadų, kovojantis kartu su valdžios pajėgom, teigė, jog Islamo valstybės (IS) kovotojai vis dar kontroliuoja 70 proc. Tikrito centro ir tikino, kad miestas bus išlaisvintas net jeigu reiks grumtis dėl kiekvienos gatvės atskirai.

Dėl didžiulės karinės paramos iš kaimyninio Irano ir 60 tautų Jungtinių Valstijų vadovaujamos koalicijos, Bagdadas atsikovojo kai kurias, praeitų metų birželį, prarastas teritorijas.

Viskas prasidėjo nuo operacijų apsaugant Šiitų šventuosius Karbala ir Najaf miestus, taip sustiprinant Bagdado apsaugą. Vėliau, šiais metais, buvo žengta į šiaurę ir atkovota Diyala provincija.

Irako armijos vadai yra įsitikinę atsikovosiantys Tikritą, kurio daugumą sudaro Arabų Sunitai, bei taip žengsiantys žingsnį toliau į šiaurę su tikslu atsiimti Mosulą – dabar esantį Islamo valstybės fortą, kadaise turėjusį 2 mln. gyventojų.

Analitikai teigia, jog mūšis dėl Tikrito, yra vienas pagrindinių išbandymų, kaip reguliarioji armija veikia su skirtingomis nereguliariosios kariuomenės grupėmis ir išvengia represijų Sunitų atžvilgiu.

Jungtinių Valstijų Centrinės Žvalgybos Valdyba (CŽV) penktadienį pranešė, jog IS kovotojai yra gerai ginkluoti ir finansuojami, bet nėra nenugalimi.

CŽV direktorius John Brennan Užsienio santykių tarybai (CFR) sakė, kad džihadistai – disciplinuoti ir nuožmiai kaunasi, bet nebus sustabdyti taip greitai. Dar jis paminėjo, jog Jungtinių Valstijų vadovaujamos koalicijos lydimi oro smūgiai susilpnino daugumą IS pajėgų ir matomi rimti žalos padariniai.

„Puiki ISIL reputacija užėmus Irako ir Sirijos teritorijas yra pažeista, nes pastebime jų atsitraukimą. Taip pat matomi aukštesnių pareigūnų nesutarimai viduje. Daug reikalavimų, lydinčių teritorijos kontrolę ir atsakingą jos valdymą, nėra kai kurių banditų stiprioji pusė,“ – sakė Brennan.

Ketvirtadienį Kurdų pareigūnai pranešė, kad Islamo valstybė ryte al-Salamiya srityje, netoli Mosulo, įvykdė egzekuciją 38 savo vyrams, pabėgusiems iš mūšio lauko.

Taip pat ketvirtadienį Tikrite Irako saugumo pajėgos nukovė du Islamo valstybės teroristus iš Saudo Arabijos, o Martyr Umaya Jibara ginkluota grupė sugebėjo pašalinti savižudį sprogdintoją al-Alam rajone, esančiame Salah-il-Din provincijoje.

Šaltiniai:
http://www.aljazeera.com/news/2015/03/iraqi-forces-pound-isil-targets-tikrit-150313124030099.html
http://www.france24.com/en/20150313-iraq-tikrit-jihadists-isis-isil-islamic-state/
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-31883430
http://www.voanews.com/content/iraqi-forces-continue-offensive-to-retake-tikrit/2678669.html
http://www.iraqinews.com/iraq-war/38-men-excuted-isis-escaping-battlefield/
http://www.iraqinews.com/iraq-war/isil-saudis-killed-in-tikrit/
http://www.iraqinews.com/iraq-war/suicide-bomber-killed-eastern-tikrit/

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s