Irakas: abejonės dėl Tikrito miesto tikslios atkovojimo datos, nesantaika kariuomenės gretose bei namų deginimai ir turto plėšimai

IrakasIrako vyriausybė trečiadienį pranešė apie Tikrito miesto išlaisvinimą iš Islamo valstybės (IS), tačiau nepaisant to, saugumo pajėgos bei Šiitų nereguliariosios kariuomenės vis dar kovojo prieš Sunitų džihadistus dienai pasibaigus. Nesusikalbėjimas, atsiradęs po savaites trukusių įvairių įvykių, pradedant nuo to, kada rengti Tikrito puolimą ir kas turėtų jam vadovauti, kelia nerimą dėl koordinacijos tarp valdžios pajėgų ir vyrų, kovojančių fronte. Visa tai pastebint, nieko gero negalima pranašauti prieš artėjantį sekantį didelį mūšį – kovą dėl Mosulo, antrojo pagal dydį Irako miesto.

Kautynės dėl Tikrito (IS pastarąį užėmė praėjusių metų birželį), esančio 165 kilometrus į šiaurę nuo Bagdado, truko beveik mėnesį. Tikrito šturmas buvo pirmoji didžiulė operacija,surengta Irako pajėgų, atsikovojant prarastą miestą.

Visgi, pasak karių, puolimas nevyko taip, kaip planavo Irako saugumo pajėgos. Kariniai veiksmai buvo vilkinami ne tik dėl Jungtinių Valstijų laukiamų atakų iš oro pradžios, bet ir tarp Irako kariuomenės lyderių bei Šiitų nereguliariosios kariuomenės atsiradusių nesutarimų dėl tolesnių puolamųjų veiksmų taikymo. Minėtos prieštaros pasklido Irako saugumo pajėgų ir Hashad al-Shabi (skėtinė grupė, kuri apima keletą nereguliariųjų kariuomenių, didžia dalimi finansuojamų pinigais iš Irano) gretose.

Irako saugumo pajėgų kariai svarstė, kad mūšis bus intensyvus ir truks savaites, o Hashad al-Shabi savanoriai manė, jog miestas yra beveik visiškai išlaisvintas ir nėra jokio reikalo skubėti sunaikinti paskutinių izoliuotų IS pasipriešinimo taškų.

Skirtingas situacijos suvokimas, kaip reikėtų elgtis tolesnėje kovos eigoje, operaciją sustabdė daugiau nei dviems savaitėms. Suderinamumo stoka lėmė klaidingo pranešimo paskelbimą trečiadienio rytą apie tai, jog Tikritas pilnai išlaisvintas nuo IS įtakos. Irako pajėgos pasistūmėjo į priekį – įžengė į miesto centrą ir užėmė du mažus rajonus, bet jo pilnai neišlaisvino.

Irako televizija parodė ministrą pirmininką Haiderį al Abadi iškilmingai žingsniuojantį, kaip buvo skelbta, Tikrito centru ir mojuojantį Irako vėliava. Šis veiksmas sekė įkandin po šalies gynybos ministro pareiškimo apie vyriausybės pajėgų didingą pergalę mieste. Paskelbta žinia trečiadienio ryte, iškart pasklido po visą valstybę – Bagdade valandų valandas mašinomis buvo važinėjama pagrindinėmis gatvėmis signalizuojama garso signalais bei leidžiama muzika, taip išreiškiant pasiektų rezultatų džiaugsmą.

Visgi, video medžiaga, kurioje matomas Abadi, nufilmuota buvo Tikrito universiteto teritorijoje. Reikia pastebėti, kad pastarąsias dvi savaites jį saugojo Hashad al-Shabi (Visuotinio Mobilizacijos Komiteto) nariai, o miesto centras nuo universiteto yra už maždaug 1,6 kilometro – Irako pajėgos ir IS džihadistai trečiadienį ten vis dar kovojo.

Irako saugumo pajėgų nariai, paprašę juos išlaikyti neįvardintais, nes jiems nėra leidžiama kalbėti apie esamą padėtį, sakė, jog jie vieninteliai, be Hashad al-Shabi, vadovavo mūšio eigai, nors vienas šaltinis prasitarė, kad veiksmai taip pat buvo koordinuojami ir su jais. Kalbintieji teigė, jog mieste dar gali būti šimtai IS kovotojų, tuo tarpu Hashad al-Shabi antradienį sakė, kad kova beveik baigta.

Tai, kas vyksta Tikrite, taip pat mums parodo susiskaldymą Irako gretose, apimančiose reguliariąją armiją ir policiją, kurias apginkluoja Jungtinės Valstijos ir savanorių daugumą sudarančius Šiitus. Hashad al-Shabi batalionai kaunasi atskirai ir vilki skirtingas uniformas, emblemas, naudoja kitokias transporto priemones ir ginklus, kuriuos dažnai jiems tiekia Iranas. Lojalumas priklauso kiekvieno atskiro bataliono lyderiui, t.y. ne didesnėms skėtinėms pajėgoms ir ne Irako valstybei.

“Yra tam tikrų nesutarimų tarp lyderių Hashad al-Shabi grupėje,” – sakė buvęs Irako saugumo ministras Shirwan al-Waili. “Misija jau turėjo būti pasibaigusi.”

Lygiai toks pat susiskaldymas egzistuoja ir kitur. Policija Anbare – provincijoje, kurioje daugumą sudaro Sunitai, kovoja prieš IS rekrutuodami vietinius kautis fronto linijose. Anbaras yra didžiulis mūšio laukas vykstančiose kovose prieš teroristų grupę, tačiau dėka Irako kariuomenės vadovaujančiųjų, vietinės bendruomenės yra paliktos kovoti vienos pačios dėl Šiitų sektantiško nepasitikėjimo sunitais (Šiitai mano, kad sunitus atstovauja IS).

Sunitų brigados turi ribotą priėjimą įsijungti į kovą, nes Irano remiamos Šiitų nereguliariosios kariuomenės jų neprisileidžia, tad to pasekoje, Sunitai įsitraukia į mūšius patys vieni. Senas ir ilgalaikis susiformavęs nepasitikėjimas tarp šių grupių neleidžia minėtosioms bendruomenėms ir Šiitų dominuojančiai kariuomenei eiti išvien, nors duotuose interviu bendruomenių lyderiai ir skelbia apie atvejus, kuomet buvo sėkmingai bendradarbiauta.

Toks tarpusavio nepasitikėjimas taip pat turi įtakos palaikomiems santykiams su Jungtinių Valstijų vadovaujama koalicija, bombarduojančia IS iš oro siekiant susilpninti taikinius, kurie vėliau puolami pažeme. Praėjusią savaitę Irako vyriausybė paprašė JAV vykdyti operacijas iš oro, kad būtų neutralizuoti džihadistų ant žemės sudėti sprogstamieji įtaisai ir atvertas kelias į miesto širdį.

“Irako armija palaikė pastovų ryši su Jungtinėmis Valstijomis nurodant, kurią vietą reikia atakuoti,” – sakė buvęs Irako saugumo ministras Shirwan al-Waili. Visgi, bombardavimai iš oro supykdė daugelį Šiitų atsargos kariuomenės narių, iš kurių dauguma tvirtino, jog JAV kišasi į kovą.

“Mums reikėjo, kad JAV prisidėtų, nes mes neturime lėktuvų ir žvalgybos, jog tai padarytume,” – sakė ministro pirmininko Hader al-Abadi patarėjas Waili al-Hili. “Ir toliau tęsime operacijas palaikydami glaudžius santykius su Jungtinėmis Valstijomis.”

Tad, kol Irako saugumo pajėgų ir JAV vadovaujama koalicija planuoja puolimus į Anbarą ir Mosulą, lieka neaišku nei kada jie bus pradėti, nei kiek į juos bus įtraukta Hashad al-Shabi grupė.

Nors ir nėra aišku, ar visi Islamo valstybės kovotojai paliko Tikritą, abejoti, jog Irakas neperėmė visos miesto kontrolės (galime abejoti tik laiku, kada tai buvo įvykdyta) būtų mažų mažiausiai kvaila. Galų gale, kad Irako pajėgos perėmė miestą, galima pastebėti iš nemalonių pranešimų apie deginamus ir apiplėšinėjamus namus ir parduotuves. Negalima patvirtinti, jog už tai atsakingi Šiitai, tačiau prisiminus faktą, kai buvo atkovotas ir vėliau apiplėštas bei sudegintas al-Bouajil kaimas, kyla įvairūs įtarimai…

Po to, kai Sunitų politikai pranešė apie mieste siautėjančius plėšimus, prasidėjusius iškart po Tikrito atsikovojimo iš Islamo valstybės, Irako ministro pirmininko tarnyba paskelbė pranešimą, liepiantį karinėms saugumo pajėgoms mieste suimti bet ką, kas pažeidžia įstatymą ir apsaugoti turtą bei visą kitą infrastruktūrą Salahuddino provincijoje.

Irako provincijosVietos atstovai tvirtino, kad nirši saugumo pajėgų dalis ir Šiitų sukarintos grupės pradėjo deginti namus ir vogti esantį turtą po trečiadienį Irako vyriausybės paskelbto pranešimo apie atkovotą Sunitų miestą.

Salahuddino provincijos tarybos vadovas Ahmedas al-Kraimas sakė, jog kovotojai, priklausantys Šiitų nereguliariosioms kariuomenėms, per pastarąsias dvi dienas sudegino šimtus namų.

“Miestas buvo deginamas tiesiai prieš mūsų akis. Negalime sukontroliuoti to, kas vyksta,” – kalbėjo penktadienį Kraimas.

Kitas provincijos tarybos narys Khalidas al-Jassam teigė, kad vietos valdžia reikalavo, jog Šiitų kovotojai išvyktų, o kariuomenė ir vietos bei federalinė policija apsaugotų miestą.

Parlamento narys Mutasharas al-Samarrai paskelbė, kad nuo ketvirtadienio 400 namų ir 500 parduotuvių buvo padegta arba apiplėšta.

Tikritas_degantis_pastatasSugebėjimas apsaugoti Sunitų teritorijas nuo atakų ir nusikalstamų veikų yra vienas pagrindinių ministro pirmininko Hadero al-Abadi iššūkių, nes be viso to, jis siekia Šiitų sukarintų organizacijų savanorius ir saugumo pajėgas nukreipti kovoms, per kurias būtų susigrąžinta beveik trečdalis Irako teritorijos iš IS.

Šaltiniai:
http://www.ibtimes.com/battle-tikrit-signals-lack-unity-iraqi-ranks-trouble-fight-mosul-1866852
http://www.aljazeera.com/news/2015/04/iraqi-pm-orders-crackdown-looting-tikrit-150403214735174.html

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s