Nužudytojo Al-Qaeda lyderio kelias: nuo Afganistano iki Jemeno

al-qaedaAl-Qaeda grupė Jemene pranešė, jog per vieną Jungtinių Valstijų surengtų oro atakų, buvo nužudytas organizacijos ideologinis ir teologinis lyderis, Saudo Arabas, Ibrahimas al-Rubaishas.

Antradienį paskelbtame pranešime, Al-Qaeda teigė, kad al-Rubaishas buvo nužudytas prieš dvi dienas. Grupuotė nedetalizavo įvykio vietos, tačiau paminėjo, jog tai įvyko per surengtą drono (bepiločio skraidančio aparato) ataką.

Jungtinių Valstijų Valstybės Departamentas, vykdydamas programą “Atlygis už teisingumą”, 2014 metais paskelbė, jog tam, kas pateiks informaciją apie Ibrahimo al-Rubaisho buvimo vietą, bus sumokėta suma, kurios dydis – iki 5 mln. dolerių.

Al-Rubaisho mirtis taip pat gali būti požymis, jog Jungtinių Valstijų užmaskuota dronų programa prieš Jemeno grupuotę ir toliau tęsiama, nepaisant Amerikos kariuomenės konsultantų pasitraukimo iš šalies dėl civilinio karo apraiškų padidėjimo.

Kol kas, nei Jemeno, nei JAV atstovai nepateikė jokių komentarų dėl tokio pobūdžio pasirodžiusio pranešimo.

Al-Qaeda teigia, kad al-Rubaishas, kilęs iš kraštutinio konservatyviojo Qassimo regiono Saudo Arabijoje, džihade, kovodomas prieš Ameriką ir jos agentus, praleido du savo gyvenimo dešimtmečius.

Pačioje pradžioje jis kovojo Afganistane, tačiau 2001 metais Ibrahimas buvo suimtas Pakistano teritorijoje, ir vietos valdžios perduotas Jungtinėms Valstijoms, kurios pastarąjį perkėlė į karinį Gvantanamo įlankos kalėjimą.

Įkalinimo laikotarpiu, al-Rubaishas, jį tardžiusiems pareigūnams prasitarė, jog buvo apmokytas al-Faruke, karinėje stovykloje, netoli Kandaharo (Afganistanas), kontroliuojamoje al-Qaedos.

Išbuvęs Gvantaname iki 2006 metų gruodžio 13 dienos, buvo išsiųstas į Saudo Arabiją, kur jam buvo taikoma džihadistams skirta reabilitacijos programa.

Visgi, kažkokiu būdu, al-Rubaishui pavyko iš ten pasprukti ir, tuo pasinaudojęs, jis pabėgo į Jemeną ir prisijungė prie al-Qaedos.

2009 metais, Saudo Arabijos Karalystė, kartu su mažiausiai dešimčia taip pat Gvantaname buvusių įkalintųjų asmenų, įtraukė al-Rubaishą į 85 labiausiai ieškomų teroristų sąrašą.

Hashemas Ahelbara, rengiantis reportažus Al Jazeerai iš Dohos (Kataro sostinė), teigė, jog Ibrahimas buvo tas, kuris turėjo didžiulį poveikį Jemeno al-Qaedos kovotojams.

“Jis buvo itin charizmatiškas ir labai prisidėjo prie Jemeno al-Qaedos verbuojamų kovotojų antplūdžio,” – sakė korespondentas. “Pagal turimą informaciją, al-Rubaishas ragino Jemeniečius kariauti Sirijoje, o dar visai nesenai, kvietė nužudyti Houthi lyderius ir buvusį Jemeno prezidentą – Ali Abdullah Salehą.”

Al-Qaeda Arabijos Pusiasalyje susiformavo 2009 metais, kuomet ginkluoti Jemeno ir Saudo Arabijos kovotojai susijungė į vieną darinį.

Grupuotė pasinaudojo atsiradusia saugumo spraga, dėl Saudo Arabijos vadovaujamos koalicijos atakų iš oro prieš Houthi sukilėlius, ir, kaip vieną iš keletos pasiekimų, užėmė Mukallos miestą – Hadramawto provincijos sostinę.

Praėjusią savaitę, Jungtinių Valstijų Gynybos Sekretorius Ashtonas Carteris patvirtino, kad al-Qaeda išnaudoja esamą situaciją, ir, jog kovos Jemene komplikuoja prieš terorizmą nukreiptus veiksmus, tačiau operacijų prieš Houthis nutraukti neplanuojama.

Sausį, pasirodžiusiame garso įraše, al-Rubaishas ragino rengti išpuolius prieš Vakarus, labiausiai išskiriant Prancūziją, bei, taipogi, kvietė Musulmonus taikytis, neatsižvelgiant į nieką, į išjuokiančius Musulmonų pranašą Mahometą.

Praėjusiais metais jis pasveikino al-Qaedos oponentus – Irako ir Levanto Islamo valstybę, užėmus didžiulius Irako ir Sirijos teritorijų plotus.

Šaltiniai:
http://www.aljazeera.com/news/2015/04/senior-al-qaeda-leader-yemen-killed-strike-150414154922747.html
http://www.webcitation.org/query?url=http%3A%2F%2Fwww.upi.com%2FTop_News%2FSpecial%2F2009%2F12%2F04%2FFormer-GITMO-detainee-now-al-Qaida-brass%2FUPI-74051259944600%2F&date=2009-12-06
http://www.newsweek.com/ibrahim-al-rubaish-top-al-qaeda-leader-yemen-killed-drone-strike-322277
http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2014/10/232932.htm
http://www.longwarjournal.org/archives/2009/12/former_guantanamo_de_1.php

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s