Saudo Arabija bombarduoja Jemeną iš JAV tiekiamomis kasetinėmis bombomis

Saudo-ArabijaSaudo Arabijos vadovaujama koalicija naudojasi Jungtinių Valstijų tiekiama kasetine ginkluote per rengiamus oro antpuolius prieš Houthi pajėgas Jemene, praneša Žmogaus Teisių Stebėtojų organizacija. Taikiniai apima netoli kaimų esančius objektus, o nesprogę sprogmenys kelia grėsmę civiliams gyventojams.

Pastarosiomis savaitėmis koalicija naudojo Jungtinių Valstijų tiekiamas kasetines bombas Jemeno šiaurinėje Sados gubernijoje (sritis, besikertanti su Saudo Arabijos siena), kuri, istoriškai, yra kontroliuojama sukilėlių.

„Nepaisant bet kokių aplinkybių, tokia ginkluotė niekada neturėtų būti naudojama. Saudo Arabija ir kiti koalicijos nariai, bei tiekėjas – Jungtinės Valstijos, nepaiso visuotinių normų, nepripažįstančių kasetinės ginkluotės dėl jų ilgalaikės grėsmės civiliams,“ – sakė Žmogaus Teisių Stebėtojų organizacijos ginklų kontrolės direktorius Styvas Gūsas.

Kasetinė ginkluotė susideda iš šimtų mažesnių sprogstamųjų dalelių, kurios pasklinda plačiai po teritoriją. Tokio tipo ginklas pavojingas tuo, jog dalis minėtųjų mažesniųjų dalelių iš karto nesprogsta ir iki sprogimo gali išsilaikyti dešimtmečius. Civiliai, o ypač vaikai, žiūrint iš istorinio taško, tampa pirminėmis, nuo šios ginkluotės nukentėjusiomis aukomis.

Tarptautinė konvencija, pasirašyta 116 šalių, draudžia kasetinės amunicijos naudojimą, tačiau JAV ir Saudo Arabijos vadovaujamos koalicijos narės, tame tarpe ir Jemenas, nėra tarp pasirašiusiųjų. Visgi, JAV ginklų eksporto direktyvose pateikiamas reikalavimas, kad kasetinė ginkluotė, parduodama užsienio šalims, būtų naudojama tik prieš aiškiai apibrėžtus karinius objektus, o nebūtų naudojama ten, kur yra žinoma apie civilių buvimą arba vietovėse, kuriose paprastai gyvena civiliai.

Žmogaus Teisių Stebėjimo organizacija teigia gavusi tiek foto, tiek vaizdo įrašų įrodymų bei taipogi turinti liudininkų, koalicijos kasetinių bombų naudojimo per oro antpuolius prieš Houthis, parodymus. Vienas iš turimų registruotų atvejų yra kasetinės ginkluotės panaudojimas vietovėje, kurią skiria vos 600 metrų nuo keletos dešimčių civilių gyventojų pastatų.

„Mes nežinome, kodėl šiuo atveju, jie naudojo amuniciją. Jie tai yra darę ir anksčiau – 2009 metais, tačiau tuomet mes taip pat neturėjome jokio supratimo kodėl jie taip elgiasi,“ – sakė Jemeno ir Kuveito Žmogaus Teisių Stebėtojų organizacijos tyrėja Belkis Vilė.

„Vietiniai kaime, kur buvo padarytos kasetinės bombos, esančios ant žemės, nuotraukos, teigė manę, jog Saudo Arabija bandė bombarduoti pagrindinį greitkelį, vedantį iš Sados miesto, kuris yra Houthi atramos taškas Jemene. Deja, bet mes negalime viso to patvirtinti.“ – pridūrė Belkis.

Organizacija indentifikavo, jog minėtoji amunicija yra naudojama kaip CBU-105 sensorinis uždelsto sprogimo ginklas – gaminamas Textron Systems korporacijos. Tai 450 kilogramų bomba turinti 10 BLU-108 mažesnių sprogstamųjų dalių, kurios išsisklaido ore ir leidžiasi parašiuto pagalba. Vėliau minėtosios sprogstamosios dalys ore išsiskaido į dar mažesnes daleles, aptinkančias šarvuočius ir sunaikinančius juos iš viršaus.

Vaizdo įrašas, kuriame Žmogaus Teisių Stebėtojų organizacija įsitikinusi, kad matomi du dislokuoti CBU-105 sensoriniai uždelsto sprogimo ginklai, balandžio 17 dieną buvo patalpintas į pro-Houthi youtube kanalą.

Saudo Arabija su minėtųjų ginklų gamintoju sudarė kontraktą 2013 metais, o Jungtiniai Arabų Emyratai, 2007 metais su korporacija sudarę sandėrį, 2010 metais gavo neįvardintą kiekį kasetinių bombų.

Rijadas neigia naudojęs kasetinę ginkluotę rengiamoje kampanijoje prieš Houthis, kuri prasidėjo kovo 29 dieną.

Šaltinis:
http://rt.com/news/255233-saudi-yemen-cluster-bombs/

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s