Su Islamo valstybe siejama grupuotė prisiėmė atsakomybę už mirtinus išpuolius Jemene

SanaEilė mašinų sprogimų pražudė begalę žmonių Jemeno sostinėje Sanoje, kai tuo tarpu Jungtinių Tautų (JT) rengiamos taikos derybos dėl konfliktinės situacijos sprendimo buvo pratęstos iki penktadienio.

Jemeno ginkluotoji grupuotė, siejama su Irako ir Levanto Islamo valstybe (ISIL), prisiėmė atsakomybę už eilę išpuolių, nukreiptų į mečetes ir Houthi būstines Sanoje.

Pranešama, jog trečiadienį Jemeno sostinėje įvykdyti išpuoliai, prieš tris mečetes ir Houthis judėjimo politinį biurą, pasiglemžė daugybės žmonių gyvybes.

Grupuotė, prisiėmusi atsakomybę už savo veiksmus, pareiškė, kad išpuoliai – tai „kerštas“ prieš Šiitų Houthis, kurie per pastaruosius metus užėmė Saną bei didžiąją dalį Sunitų daugumą sudarančios šalies.

Vienas iš saugumo pareigūnų Reuters naujienų agentūrą informavo, jog mečetės, prieš kurias buvo rengiamos atakos, priklauso Šiitų Islamo Zaiditų sektai.

Išpuoliai buvo įvykdyti, musulmonams visame pasaulyje, ruošiantis šventojo Ramadano mėnesio pradžiai. Greitosios pagalbos mašinos lėkė gatvėmis į šiaurines ir centrines sostinės dalis.

Sprogimai vyko laikotarpiu, kuomet Ženevoje rengiamos taikos derybos, kurių siekis yra nutraukti ugnį Jemene, buvo pratęstos iki penktadienio.

JT specialusis pasiuntinys Jemenui, Mauritanijos diplomatas Ismailas Uldas Čikas Ahmedas, vakare susitiko su sukilėlių delegacija Ženevos viešbutyje, iškart po to, kai anksčiau tą pačią dieną kalbėjosi su ištremta iš Jemeno vyriausybės delegacija.

Al Jazeeros reporteris Hašemas Ahelbara, pranešantis naujienas iš Ženevos, teigė, jog abi delegacijos yra nepatenkintos dėl progreso trūkumo derybose. Houthis laukė atsakymo iš JT atstovo, kada jų delegacijai bus sudaryta galimybė pradėti kalbėti.

„Jungtinės Tautos nesugeba abiejų šalių pastūmėti į priekį arba realizuoti humanitarinės taikos,“ – sakė Ahelbara.

„Neatrodo, jog jie turėtų labai daug skirtingų galimybių, tad jie deda didžiules viltis, kad galės įtikinti frakcijas paskelbti dviejų savaičių paliaubas bei leisti tarptautinei pagalbai patekti į Jemeną.“

Houthi sukilėliai ir jų sąjungininkai – kariai, ištikimi nuverstam prezidentui Ali Abdala Salehui, pritaria paliauboms, tačiau atsisako paklusti ištremtos Abd-Rabbu Mansuro Hadžio valdžios, kurią palaiko Saudo Arabija, reikalavimui atsitraukti iš užimtų teritorijų.

Houthis tvirtina negalintys palikti minėtųjų teritorijų, nes mano, jog tokiu atveju al-Qaeda jas perims. Judėjimas reikalavo kai kurių garantijų iš Jemeno kariuomenės, tačiau Jemeno užsienio reikalų ministras Riadas Jasinas tik pakartojo vyriausybės poziciją, kad sukilėlių atsitraukimas yra nediskutuotinas.

„Kad būtų nutraukta ugnis arba sudarytos paliaubos laikantis Saugumo Tarybos 226 rezoliucijos, mes reikalaujame jų pasitraukimo iš visų provincijų,“ – pareiškė Jasinas.

Saudo Arabijos vadovaujama koalicija oro atakas Jemene pradėjo rengti nuo kovo 26 dienos, tai yra po to, kai Houthis užgrobė vyriausybę, bei taip privertė prezidentą Hadį pabėgti iš šalies.

Dieną prieš tai (antradienį arba trečiadienį) Houthi kovotojai Jemeno centre susprogdino aukštesnio rango politiko Abdel-Azizo Džubario namus. Tuo tarpu pastarasis dalyvavo Ženevos derybose, kaip ištremtos vyriausybės delegacijos narys.

Dhamaro miesto gyventojai teigė, kad Houthis, užėmę Džubario namus dar balandžio mėnesį, ryte, pasinaudodami dinamitu, statinį susprogdino.

Šaltinis:
http://www.aljazeera.com/news/2015/06/isil-linked-group-claims-deadly-yemen-bombings-150617220257395.html

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s