Nesutarimai stabdo mėginimus pasiekti paliaubas Jemene

who's for, who's againstJemeno taikos derybos, vykstančio Šveicarijos Ženevos mieste, pasiekė aklavietę, kai šalims nepavyko pasiekti susitarimo dėl delegatų skaičiaus, galinčio dalyvauti pokalbiuose.

Jungtinių Tautų (JT) atstovas antradienį teigė, jog kiekvieną delegaciją turėtų sudaryti tik 10 narių. „Septyni delegacijos nariai ir trys patarėjai, idant būtų išlaikyta lygybė tarp abiejų grupių,“ – sakė Ismailas Uldas Čikas Ahmedas, JT specialusis pasiuntinys Jemenui.

Visgi, delegacija iš Jemeno sostinės Sanos, į kurią įeina su Iranu siejami Houthis, susideda iš 22 narių.

Delegacijos nariai tvirtai laikosi nuostatos, jog visi jie turėtų dalyvauti taikos derybose.

„Reikalas tame, kad mes negalime sumažinti savo delegacijos narių skaičiaus, nes tie 22 žmonės čia atstovauja dvylika skirtingų politinių partijų,“ – sakė Jaseras al-Alvadis, vienas iš Jemeno delegacijos narių.

„Nei vienas iš jų nenori perduoti savo derybinės galios kam nors kitam.“

Derybų organizatoriams yra sudėtinga suvesti kartu susipriešinusias Jemeno frakcijas, tad diskusijos turėtų baigtis penktadienį (šiandien) arba šeštadienį.

Alvadis pareiškė nesantis nusiteikęs labai optimistiškai dėl derybų, kadangi Saudo Arabija, palaikanti „ištremtą“ prezidento Abd-Rabbu Mansuro Hadžio vyriausybę, neatvyko į Ženevą.

Alvadis teigė, jog delegacija iš Sanos, vietoje dalinio laikotarpio, skirto Ramadano mėnesiui, siekia visuotinio ugnies nutraukimo Jemene. Būtent todėl nariai nori tartis su Saudo Arabija.

Įtempti santykiai tarp nesutariančių Jemeno pusių buvo pademonstruoti Ženevos naujienų konferencijoje ketvirtadienį, kuomet buvo mestas batas į Houthi delegacijos vadovą – Hamzą al-Houthį. Toks veiksmas Arabų kultūroje yra didelis įžeidimas.

Žurnalistė, metusi batą, teigė taip bandžiusi išreikšti savo pyktį ant Houthis.

„Aš esu pasiruošusi prarasti savo, kaip žurnalistės, karjerą, tačiau nesiruošiu žiūrėti kaip jūs kiekvieną dieną žudote mūsų žmones, o po to dar ateinate ir dalyvaujate taikos konferencijoje,“ – sakė ji.

Ketvirtadienį taip pat vyko ir kiti diplomatiniai įvykiai. Kaire, po susitikimo su Egipto prezidentu Abdeliu Fatahu el-Sisiu, Kaledas Bahahas, Jemeno ministras pirmininkas ir vice prezidentas, susitiko pasikalbėti su Nabilu Elarabiu, Arabų Lygos generaliniu sekretoriumi.

Po susitikimo, Elarabis sakė: „Akivaizdu, kad visos Arabų šalys palaiko legitimaciją Jemene ir bando suteikti visokeriopą pagalbą.“

Bahahas tvirtino besitikintis ilgalaikio ugnies nutraukimo, o ne trumpalaikių paliaubų. Jis teigė, kad ankstesnias paliaubas savanaudiškais tikslais išnaudojo Houthis, ir jas panaudojo kaip taktinę priemonę.

„Houthis naudoja, kaip mes vadiname, gailestingumo šūkius. Jie sako, jog nori humanitarinių paliaubų, tačiau tiesa yra ta, jog šių paliaubų troškimas yra nenuoširdus. Esmė tame, kad per penkių dienų humanitarines paliaubas jie užėmė eilę teritorijų.“

„Tad tikrai nebus laikinų humanitarinių paliaubų. Dievui leidus, jos bus ilgalaikės. Tokia mūsų žinia buvo pateikta Ženevoje.“

Tuo tarpu ketvirtadienį per mūšius tarp Houthis ir genčių narių Maribo provincijoje, pasak pastarųjų, žuvo kažkur apie 30 žmonių. Tuo metu Sanoje esančias Houthis karines pozicijas atakomis iš oro pliekė Arabų koalicija.

Kitur Houthi kovotojai, palaikomi lojalių buvusio prezidento Ali Abdula Saleho karių, buvo apkaltinti dėl taikinių, nukreiptų į gyvenamuosius rajonus Taizo mieste, bei bombardavimu vietovių, esančių netoli antikinės Al-Kaheros citadelės.

Liudininkai teigė, jog per atakas buvo pataikyta į mečetę bei į viešbutį ir namus netoliese esančiame Al-Ukhvos regione.

Šaltinis:
http://www.aljazeera.com/news/2015/06/deep-divisions-slow-yemen-truce-effort-150619062638143.html

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s