Artėjantis Mosulo sunaikinimas

Mosulas

Irako ginkluotosios pajėgos galiausiai atsikovos vakarų Mosulą, vis dar užimtą Islamo valstybės kovotojų, tačiau pats miestas kovos eigoje bus sunaikintas, The Independent dienraščiui per interviu teigė aukštesnės grandies Irako politikas.

Hošjaras Zebaris (Hoshyar Zebari), Kurdų lyderis, iki praėjusių metų ėjęs Irako finansų ministro pareigas, o dar prieš tai ilgą laiką buvęs šalies užsienio reikalų ministru, sako, kad Irako ir Levanto Islamo valstybė (ILIV) kausis iki paskutinio kritusiojo mūšiuose tankiai išsidėsčiusiuose gyvenamuosiuose rajonuose, kuriuos vis dar kontroliuoja.

„Manau, kad vakarų Mosulas bus sunaikintas,“ – sakė Zebaris, pažymėdamas didžiulį destrukcijos mastą vyriausybės pajėgų atkovotose vietovėse rytiniame Mosule. Jis tvirtina, kad ILIV gali sumaniai ir tvirtai priešintis pasinaudodama požeminių tunelių tinklais bei didelėmis snaiperių komandų ir savižudžių sprogdintojų grupėmis. Zebaris taip pat pažymėjo, jog vis dar nėra numatyta Irako vyriausybės pajėgų tolimesnio puolimo į vakarų Mosulą data, bet jis mano, kad kova bus daug sunkesnė nei buvusi anksčiau.

Papildoma didesnio fanatikinio ILIV pasipriešinimo priežastis Zebario įsitikinimu yra ta, kad ILIV lyderis, pats save deklaravęs kalifu, Abu Bakr al-Bagdadis vis dar yra vakarų Mosule, o pranešimai apie jo nužudymą arba sužeidimą per oro antpuolį, vykusį kitoje Irako dalyje, yra klaidingi. Jis tvirtina, kad ILIV sektoriaus vadai, esantys mieste, yra patyrę profesionalūs kariai, kadaise buvę pareigūnai Sadamo Huseino gvardijoje arba specialiosiose pajėgose, ir jie kausis efektyviai idant apgintų savo likusią tvirtovę didesnėje miesto dalyje į vakarus nuo Tigro upės.

Elitinės Irako kovos su terorizmu tarnybos, vadovaujamos 10 tūkst. karių sudarančios Auksinės divizijos, tikėjosi atsikovoti visą Mosulą, kažkada buvusį 2 mln. gyventojų miestą, iki 2016 metų pabaigos, tačiau nuožmus, kažkur 3 tūkst. ILIV kovotojų, pasipriešinimas rytiniame Tigro upės krante lėmė tai, jog rytinė dalis buvo atkovota po tris mėnesius trukusių kovų, per kurias buvo prarasta daug žmonių iš abiejų pusių, o ypač tarp civilių.

Zebaris, gyvenęs ir mokęsis Mosule, dabartinę situaciją mieste apibūdina kaip „siaubingą“ ir „apverktiną“ netgi tose Mosulo dalyse, kurias Irako vyriausybės pajėgos atkovojo, tačiau dar ne pilnai užėmė ir apsaugojo. „Ten yra ILIV „miegančiosios grupės“, kuriose yra nuo 16 iki 24 vyrų kiekviename rajone, ir jos nustos slėptis bei žudys bendradarbiaujančius su vyriausybe žmones. Jie taikysis į restoranus, kurie vėl atsidarė ir aptarnauja karius,“ – sakė jis. Vyriausybei taip pat visiškai nepavyko atkurti pagrindinių paslaugų, tokių kaip elektros ir vandens tiekimas.

Paklaustas apie aukas, Zebaris teigė, kad iš Irako saugumo pajėgų pusės jos yra didelės, bet vyriausybė Bagdade atsisako pateikti tikslius skaičius. Jungtinių Valstijų pranešimuose skelbiama, jog kai kurie Auksinės divizijos daliniai, kuriuose yra dalis puikiai parengtos armijos armijoje, neteko iki 50 proc. savo pajėgų. Jis abejoja Irako oficialiais pranešimais, tvirtinančiais, jog buvo nukauti 16 tūkst. ILIV kovotojų ir teigia, kad tikri skaičiai figūruoja tarp 1,5 ir 2 tūkst. nužudytųjų iš 6 tūkst. esančių Mosule. Zebaris mano, kad ILIV papildė savo pajėgas ir dabar jiems gali būti likę 4 tūkst. kovotojų ginsiančių vakarų Mosulą, kuriame gyvena apie 750 tūkst. žmonių.

Tokie duomenys pradėjo figūruoti po pasirodžiusių pranešimų iš rytinio Mosulo ir aplink jį, kur praėjusią savaitę du savižudžiai sprogdintojai surengė išpuolį turguje per kurį žuvo 12 žmonių bei 33 buvo sužeisti. ILIV minosvaidžiai ir raketos vis dar sprogsta, o pagrindinė vandens sistema buvo sunaikinta per mūšius sausio mėnesį. Nuotraukų kadruose matomi gilūs krateriai, kurie, kaip pranešama, atsirado po bombų numetimo iš JAV oro pajėgų B-52 bombonešių, idant būtų padėta Irako armijai įgyti pranašumą. Žmonės, pabėgę iš Mosulo kovos įkarštyje ir vėl į jį sugrįžę dažnai vėl išvyksta. Jungtinės Tautos (JT) teigia, jog jas neramina perkeltų žmonių savavališki suėmimai juos apkaltinant ILIV šalininkais, ir pabrėžia, kad vasario 8 ir 9 dienos duomenimis 1442 žmonės grįžo į rytų Mosulą, tačiau 791 iš jų išvyko į perkėlimo stovyklas.

Nepaisant Irako saugumo pajėgų susitelkimo ties ILIV šalininkų  ir „miegančiųjų grupių“ naikinimu, Zebaris tvirtina, kad tai nesuteikia jokio realaus saugumo, nes leidimo keliauti dokumentai gali būti įsigyti iš korumpuotų saugumo pareigūnų už 25 tūkst. Irako dinarų (17 Didžiosios Britanijos svarų sterlingų). Vairuotojai, važinėjantys Irako keliais, patvirtino The Independent, kad pagrindinis patikrinimo postų rūpestis yra ne saugumas, bet imami kyšiai už leidimus pravažiuoti transporto priemonėms. Tai paaiškina, kaip ILIV savižudžiai sprogdintojai, vairuojantys transporto priemones pripildytas sprogmenų, sugeba pravažiuoti pro tiek daug patikros postų prieš detonuojant sprogmenis civilinėse vietovėse Bagdade ir kituose miestuose.

Zebaris pažymi, kad varžymasis tarp JAV ir Irano Irake valdant prezidentui Donaldui Trampui (Donald Trump) didėja, tad nesenai įvyko pokalbis su Irako ministru pirmininku Haideru al-Abadi (Haider al-Abadi) dėl JAV pagalbos siekiant sumažinti Irano įtaką regione. Per JAV prezidento rinkimų kampaniją Trampas tvirtino, esą Iranas jau užėmė Iraką. Taip pat didėja trintis tarp skirtingų Šiitų partijų ir judėjimų, kas, pasak Zebario sukuria „tarpšiitinės kovos neišvengiamumą“.

Zebaris prognozuoja, kad Mosulas, kaip miestas, bus sunaikintasper sekančią kovos bangą. Per pastaruosius tris metus Irake ir Sirijoje pastebima didėjanti sektantinė ir etninė neapykanta. Tai ypač paskatino ILIV vykdomos skerdynės – pirmiausia prieš Šiitus ir Jazidžius, o vėliau ir prieš kitus savo oponentus. Galimas grėsmingas precedentas to, kas gali įvykti Mosule, nes kiti Sunitiški miestai ir miesteliai Irake buvo paversti griuvėsiais arba yra nebegyvenami po vyriausybės kontrpuolimų, vykusių nuo 2014 metų. Kažkur 70 proc. namų Ramadyje, Sunitiškosios Anbaro provincijos sostinėje, yra virtę griuvėsiais arba labai stipriai pažeisti. Netgi ten, kur namai vis dar stovi, pvz. kaip Faludžoje, esančioje 40 mylių į vakarus nuo Bagdado, sugrįžę žmonės turi gyventi be elektros, vandens, darbų arba medicininės priežiūros. Iš esmės, Šiitų dominuojanti Irako vyriausybė nori galutinai palaužti Sunitų pasipriešinimą ir įvesti savo valdžią, kad pastarieji daugiau nebepajėgtų sukilti.

Patrikas Kokburnas, knygos „Islamo Valstybės iškilimas: ILIV ir naujoji Sunitų revoliucija“

(Patrick Cockburn is the author of  The Rise of Islamic State: ISIS and the New Sunni Revolution)

Šaltinis: http://www.counterpunch.org/2017/02/17/the-coming-destruction-of-mosul/

http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/isis-mosul-battle-iraq-militants-east-west-baghdad-islamic-state-a7581956.html

Įrašo “Artėjantis Mosulo sunaikinimas” komentarai: 2

  1. Kas yra redaktorius sios svetaines, labai idomu skaityti :) Gal noretumete, kad paplatinciau jusu tinklalapi? Turiu feisbuke grupe su 1400fanu, manau dauguma susidometu ir uzsiprenumeruotu.

    Patinka

    • Malonu girdėti, kad domitės. Šiaip gal reikėtų palūkėti prieš platinant kokius pora mėnesių ir pažiūrėti ar išeis reguliariai tęsti šią veiklą, nes ankstesnį kartą, kai šia tematika buvo rašoma, įvyko savotiškas kelių metų lūžis dėl darbo ir naujo hobio nesuderinamumo. Jeigu manote, kad verta platinti, tuomet platinkite, galbūt tai taptų papildoma motyvacija nesustoti :)

      Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s