Irako armija priartėjo prie Mosulo pagrindinių valdžios pastatų – kova vyksta greičiau nei buvo tikėtasi

mosulo_sturmasUžgrūdintos ilgos kovos dėl rytų Mosulo, vyriausybės pajėgos žengia į priekį mūšyje dėl vakarų miesto dalies greičiau nei buvo tikėtasi.

Irako karinės pajėgos žengia į priekį link pagrindinio vyriausybės pastatų komplekso, esančio vakarų Mosulo centre, taip parodydamos, jog Irako ir Levanto Islamo valstybė (ILIV) praranda paskutinės didžiausios tvirtovės kontrolę Irake.

„Provincijos tarybos ir gubernijos pastatas yra greitųjų atsakomųjų pajėgų ugnies diapazone,“ – sakė pareigūnas iš elitinių Vidaus reikalų ministerijos grupių.

Irako vyriausybės puolimas neabejotinai atkovoja teritoriją iš 4 tūkst. ILIV karių greičiau nei buvo tikėtasi – apgulant Mosulo dalį, į vakarus nuo Tigro upės, kur yra 750 tūkst. civilių. Daugybės atakų prieš šį anklavą puolimo siekis – spausti ILIV iš visų pusių, kad pastarajai nepakaktų vyrų sulaikyti Irako saugumo pajėgas, kurios viršija skaičiumi ILIV. Islamo valstybė sugeba efektyviai išnaudoti snaiperių, savižudžių sprogdintojų, minosvaidžių, bombų, spąstinių minų ir dronų mišinį.

Irako pajėgos teigia, kad užėmė abejus galus vieno iš penkių tiltų nutiestų per Tigro upę, kurie visi buvo sunaikinti per JAV atliktus oro antskrydžius ir ILIV sprogdinančiųjų grupių veiksmus, tačiau gali būti vėl praeinami panaudojant Jungtinių Valstijų tiekiamą pontoninių tiltų įrangą.

Žmonėms, esantiems mieste, trūksta maisto. Be viso to, pasirodė pranešimai, jog ILIV sudegino senąjį Sardž-Kanos (Sarj-Khana) turgų. Kovotojai padeginėja privačius namus, idant sukurtų dūmų uždangą, paslėpsiančią kovotojus nuo JAV vykdomų oro atakų, atlaisvinančių kelią sausumos pajėgoms.

Antradienį Jungtinių Tautų (JT) humanitarinės pagalbos tarnyba paskelbė, kad 8 tūkst. žmonių, nuo paskutinio Irako kariuomenės puolimo vasario 19 dieną, perbėgo į vyriausybės kontroliuojamas teritorijas pietų Mosule ir dažnai yra išsekę bei organizme netekę daug vandens.

Kol kas pagrindinė atakos masė eina iš pietų – užimtas oro uostas kartu su keletu Mosulo rajonų. Tikėtina, kad ILIV labiausiai priešinsis senojoje Mosulo dalyje esančiuose gyvenamuosiuose, vienas šalia kito išsidėsčiusiuose, namuose ir siauruose skersgatviuose. Irako saugumo pajėgoms prireikė trijų mėnesių, skaičiuojant nuo praėjusių metų spalio 17 dienos, jog užimtų rytinį Mosulą. Pasak JAV Centrinės komandos generolo Džozefo Votelo (Joseph Votel), per tą laiką žuvo 500, o sužeisti buvo 3 tūkst. karių.

Dauguma labiausiai efektyvių Irako dalinių pranešė, kad prarado 30 procentų savo pajėgumų, nors Irako vyriausybė Bagdade ir atsisako atskleisti karių bei civilių žūčių mastą.

Irako ginkluotojų pajėgų atkovotas Mosulas, kuris buvo prarastas žymiai mažesniam kiekiui ILIV kovotojų 2014 metų birželio mėnesį, būtų triuškinantis smūgis tuomet deklaruotam Kalifatui – savo pakilimo laiku kontroliavusiam Didžiosios Britanijos dydžio teritoriją. Stulbinančios pergalės prieš pranašesnes pajėgas Irake ir Sirijoje prieš du su puse metų ILIV buvo vaizduojamos kaip dieviškosios pagalbos įrodymas. Islamo valstybės virtinė pralaimėjimų ir teritorijos mažėjimas nuo 2015 metų sukėlė priešingą efektą daugumai Sunitų Arabų genčių ir bendruomenių – Kalifatas  artėja prie pabaigos.

Reali situacija priešakinių linijų pozicijose vakarų Mosule ir aplink jį – neaiški, nes Irako vyriausybės pranešimai yra tik apie sėkmes ir niekada nepaminimos nesėkmės ar pralaimėjimai. Kartais pranešama apie atkovotus rajonus ar miestus daug anksčiau nei vyriausybės kariai juos pasiekia. Bloge „Pamastymai apie Iraką“, skelbusiame detalius kasdienius pranešimus apie 132 dienų kampaniją paimant Mosulą, išreiškiamas nepasitenkinimas Irako pajėgų pareiškimais, kadangi pastarieji tapo tokie nebepatikimi, jog jais nebebuvo galima tikėti, nebent būtų pateiktos nuotraukos socialinėje žiniasklaidoje arba kuris nors vakarų reporteris patvirtintų situacijos realumą.

Nepaisant to, Irako pajėgos, atrodo, pagerino savo karinę taktiką nuo vykusių atkaklių kovų iš gatvės į gatvę rytų Mosule, kurį buvo tikimasi atsikovoti žymiai greičiau. Vienintelis reikšmingas dalykas yra tas, kad Jungtinių Valstijų kariai konsultuoja ir rengia oro atakas daug arčiau fronto linijos nei praėjusiais metais. Be artimesnio JAV karių įsitraukimo kovose, Donaldo Trampo (Donald Trump) administracija kol kas atliko labai mažai pasikeitimų rengiamose operacijose prieš ILIV, kurias iniciavo Barakas Obama (Barack Obama).

Jungtinių vykdomų pajėgų – neatsiejamų operacijų sprendimų vadas generolas Stefanas Taunsendas (Stephen Townsend) teigia, jog nuo 2014 metų rugpjūčio Jungtinių Valstijų vadovaujama koalicija surengė daugiau nei 10 tūkst. oro atakų prieš ILIV ir apmokė bei apginklavo daugiau nei 70 tūkst. Irako pajėgų karių.“

ILIV spaudžiama iš visų pusių, taip pat ir Sirijoje, kur prarado al-Babo miestą Turkijos pajėgoms ir Arabų pagalbiniams kariams. Islamo valstybės vadai privalo ruoštis savo de facto sostinės Rakos (Raqqa) Sirijoje puolimui. Jį rengs Sirijos demokratinės pajėgos, kurių pagrindinę puolamąją jėgą sudaro Sirijos kurdai – veikiantys ir bendradarbiaujantys su JAV oro pajėgom ir JAV specialiosiom pajėgom ant žemės. ILIV apsupta iš visų pusių, tačiau tikėtina, jog kausis iki galo, kas gali užtrukti netrumpai.

Patrikas Kokburnas, knygos „Islamo Valstybės iškilimas: ILIV ir naujoji Sunitų revoliucija“

(Patrick Cockburn is the author of  The Rise of Islamic State: ISIS and the New Sunni Revolution)

Šaltinis: http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/isis-mosul-west-east-battle-iraq-army-campaign-government-fighters-a7603746.html

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s