Islamo valstybė plinta Afganistano-Pakistano teritorijose

isis-afghanistan01

Irako ir Levanto Islamo valstybės (ILIV) atšaka, esanti netoli Afganistano-Pakistano sienos plinta į naujas teritorijas – verbuoja kovotojus ir plečia išpuolių sritį regione, – teigia tiek patys judėjimo nariai, tiek Afganistano oficialūs asmenys.

Kai kurie, save pasivadinę „ILIV-Korasano provincija“ (ILIV-KP), nariai prisiėmė atsakomybę už nesenai vykusį išpuolį Sufijų šventykloje Pakistane, kuomet žuvo 90 žmonių, ir yra kaltinami dėl šešių vietos pagalbos darbuotojų nužudymo šiaurės Afganistane, o tai yra gana toli nuo jų forto, esančio rytų Afganistane.

Bet kokia ekspancija sudarys naujų sunkumų JAV prezidentui Donaldui Trampui (Donald Trump), kadangi jis svarsto kiek Amerikos karių palikti Afganistane, kur pagrindine saugumo grėsme išlieka Talibano sukilimas.

Trampas pasižadėjo visiškai sunaikinti Viduriniuosiuose Rytuose veikiančią ILIV, tačiau labai mažai pasisakė apie Afganistaną, kuriame JAV pajėgos dislokuotos 15 metų.

isis-afghanistan02

Dabar jis turi svarstyti ne tik Talibano problemą, bet ir kovotojų prisiekiančių atsidavimą ILIV, nors apskritai, JAV oficialūs pareigūnai mažiau sunerimę dėl jos buvimo Afganistane, negu vietiniai.

„ILIV nėra vien tiktai grėsmė Afganistanui. Tai grėsmė regionui ir visam pasauliui,“ – sakė Šahas Husainas Mortazavis (Shah Hussain Mortazawi), prezidento Ašrafo Ganio (Ashraf Ghani) kabineto atstovas spaudai.

Tiesioginių operacinių ryšių mastas tarp ILIV Afganistane ir ILIV Viduriniuosiuose Rytuose lieka neaiškus, nors dauguma Korasano provincijos kovotojų yra afganai, pakistaniečiai arba asmenys iš Centrinės Azijos.

ILIV yra įtariama įvykdžiusi keletą išpuolių prieš Šiitų musulmonus Afganistane, o vasario savižudiška ataka Pakistano šventykloje atskleidė kai kuriuos sektantiškos grupės požymius.

isis-afghanistan03

Vienas didžiausių ginkluotos grupuotės išpuolių Pakistane per pastaruosius dvejus metus parodė, jog ILIV-KP, besibazuojanti rytinėje Afganistano Nangarharo provincijoje, gali smogti Pakistano teritorijų gilumoje.

„Islamo valstybė neturi savo bazės Pakistane, tačiau turi jai simpatizuojančių ir ryšių jame,“ – teigė vienas jos narių Reuters naujienų agentūrai Afganistane. „Dauguma puolančiųjų ir savižudžių sprogdintojų patenka iš Afganistano į Pakistaną.“

Vakarų ir Afganistano saugumo pareigūnai yra įsitikinę, kad kovotojai dažnai keičia savo deklaruojamą lojalumą tarp įvairių ginkluotų grupuočių, tad šis faktorius kelia sunkumų norint sužinoti, ką iš tikrųjų galima kaltinti už smurtinius veiksmus.

isis-afghanistan04

„Kartais Talibano vadai dezertyruoja į ILIV, o kartais atvirkščiai,“ – sakė Mohamadas Zahiras Vahdatas (Mohammad Zahir Wahdat), šiaurės Afganistano provincijos Sari Pulio, kur, kaip manoma, veikia ILIV ir Talibano kovotojai,  gubernatorius. „Situacija labai neaiški.“

Aukščiausio laipsnio Jungtinių Valstijų vadas Afganistane – generolas Džonas Nikolsonas (John Nicholson) teigė, kad po JAV drono atakų ir specialiųjų pajėgų atliktų operacijų buvo nužudyta apie trečdalis ILIV kovotojų Afganistane, o jų užimama teritorija sumažinta dviem trečdaliais.

Jungtinių Valstijų oficialūs pareigūnai sako, jog žvalgyba skelbia, kad ILIV daugiausia bazuojasi Nangarharo ir kaimyninėje Kunaro provincijose. Jie taip pat skeptiškai reaguoja į pranešimus apie padidėjusį ILIV kovotojų kiekį šiaurės vakaruose, kur teroristai galimai išreiškia lojalumą grupuotė bei prie jos prisijungia.

„Žinoma, jeigu esi vietos pareigūnas ieškantis papildomų lėšų, tai teigdamas, kad ILIV yra tavo zonoje, tu sulauksi žymiai daugiau dėmesio,“ – sakė brigados generolas Čarlzas Klyvlandas (Charles Cleveland), pagrindinis JAV kariuomenės atstovas spaudai Kabule.

isis-afghanistan05Nikolsonas, reikalavęs daugiau tūkstančių karių Afganistane, pareiškė, jog kovos su terorizmu pajėgos 2017 metams suplanavo eilę operacijų ILIV įveikimui Afganistane bei tuo pačiu užkirsti kelią teroristų migracijai į šalį iš Irako ir Sirijos.

Apskaičiuoti kovotojų skaičių sudėtinga. Klyvlandas teigė, jog JAV oficialūs pareigūnai mano, kad judėjimą sudaro tik 700 kovotojų, tačiau Afganistano pareigūnų manymu kovotojų yra apie 1,5 tūkst., o tai yra dvigubai daugiau. Pridedant mažiau aktyvius šalininkus skaičius pasiekia 8 tūkst.

Afganų pareigūnai tvirtina, kad į jų šalį atvyksta kovotojai iš Centrinės Azijos, tame tarpe ir Uzbekistano. Pakistano kariuomenės operacijų metu kovotojai priverstinai atsidūrę Afganistane, taip pat šliejasi prie ILIV.

Per praėjusiais metais įvykdytą JAV drono ataką buvo nužudytas buvęs vietos ILIV lyderis Hafizas Saydas Kanas (Hafiz Saeed Khan), kadaise buvęs Pakistano Talibano nariu. Keletas Afganistano saugumo pajėgų pareigūnų įsitikinę, jog jį pakeitė buvęs Afganų Talibano vadas Abdulas Hasybas Logaris (Abdul Haseeb Logari).

ILIV pradėjo būti pastebima regione nuo 2015 metų pradžios, kuomet lojalistai susirėmė su Talibanu ir al-Kaida bei tapo pagrindine sukilėlių grupuote, naudojančia žiaurumu išsiskiriančias taktikas.

Šaltinis: ALJAZEERA

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s