Islamo valstybė ir dronų armijos galimybė

ISJungtinių Valstijų vadovaujama karinių pajėgų koalicija patvirtino, jog šią savaitę numušė Islamo valstybės (IS) droną. Tuo tarpu ekspertai perspėja, kad ekstremistai minėtąją technologiją gali panaudoti kariniams tikslams.

Dabar jau drąsiai galime teigti, jog Islamo valstybė, taip pat žinoma kaip ISIS arba ISIL, savo arsenalą papildė dronais.

Specialiosios Paskirties Pajėgų Susivienijimas (CJTF), kuris atstovauja pusę narių iš šešiasdešimt dviejų esančių Jungtinių Valstijų vadovaujamoje koalicijoje Irake ir Sirijoje – kovoje nukreiptoje prieš IS, trečiadienį pranešė, jog antradienį įvykdė „oro ataką ir sunaikino transporto priemonę bei nuotoliniu būdu pilotuojamą skraidantį aparatą“.

The Daily Best interneto svetainės kalbinti Jungtinių Valstijų kariuomenės pareigūnai sakė, kad koalicijos pajėgos sunaikino objektą, kai dronas buvo perkeltas į mašiną.

Kai kurie asmenys Pentagone greitai atmetė IS dronų grėsmės faktorių pabrėždami, jog tarp to, ką džihadistai galėjo įsigyti iš Amazon.com (internetinė parduotuvė) ir koalicijos pajėgų dislokuojamų Reaper ir Predator dronų, yra didžiulis skirtumas.

Ekspertai sutinka, kad nė iš tolo nėra ko lyginti IS ir koalicijos dronų, tačiau mano, jog IS šio tipo technologiją gali paversti į kažką mirtino.

Vašingtone įkurto Karo studijų instituto, Viduriniųjų Rytų saugumo projekto vyresnysis karinio jūrų laivyno analitikas Christopher Harmer sakė, kad IS neabejotinai turi žvalgybinius dronus, ir jų turimi neprilygsta koalicijos. Visgi jis pareiškė, jog civilių gyventojų naudojamų dronų rinka yra didžiulė, o šiuose daikčiukuose galimybė matyti transliaciją realiu laiku tokia paplitusi, kad Islamo valstybei tokia technologija tiesiog būtina ir yra įprastinis reiškinys.

Analitikas teigė, jog džihadistai neturi tinkamų atakoms skirtų dronų, bet tik laiko klausimas, kada prie dabartinių, jų žinioje esančių, aparatų jie pritaisys savadarbius sprogmenis, iš esmės leisiančius visa tai paversti į „mažus kamikadzių dronus“.

Kariuomenės pareigūnai negali pasakyti, ar IS droną numušė koalicijos dronas ar buvo panaudotas koks nors standartinis šaudmuo. Jie taip pat pareiškė negalintys suteikti jokios detalesnės informacijos apie specifinį sunaikinto drono tipą. Jiems tiktai paliepta charakterizuoti, jog tai buvo toks dronas, kurį galima įsigyti parduotuvėse.

Jungtinių Valstijų kariuomenės oficialūs asmenys mano, kad tai tik vienas iš keleto IS turimų dronų, o kariai dar tik visai nesenai pradėjo juos pastebėti priešakinėse linijose. Manoma, jog ši nuotolinio valdymo technika naudojama žvalgybai realiu laiku.

CJTF atstovas – armijos kapitonas John Moore sakė, kad, kiek jam yra žinoma, dronų naudojimas iš IS pusės – „nauja pasireiškusi tendencija“.

Pirmasis įrodymas, jog ISIS naudoja žvalgybos metodus iš viršaus, buvo praėjusiais metais išleistas video, pavadinimu „Žvanginimas ginklais, 4 dalis“ (“Clanging of the Swords, Part 4.”), kur vienos valandos trukmės įraše matomi vaizdai virš vieno vakarų Irako miesto. Žinoma, tai nereiškia, kad džihadistai turi realaus laiko žvalgybos įrangą, bet jie tikrai turi techniką, leidžiančią filmuoti vaizdą iš oro.

Irako karinės pajėgos ir Šiitų dominuojama atsargos kariuomenė šiuo metu įnirtingai kovoja prieš Islamo valstybę Tikrito miesto centre, ir, atrodo, ISIS praranda savo užimamas pozicijas, tačiau išlaiko įtaką vakarų Irako Anbaro provincijoje, kur yra Faludžos miestas ir kur buvo numuštas dronas.

Šaltinis:
http://www.thedailybeast.com/articles/2015/03/18/is-isis-building-a-drone-army.html
http://jihadology.net/2014/05/17/al-furqan-media-presents-a-new-video-message-from-the-islamic-state-of-iraq-and-al-sham-clanging-of-the-swords-part-4/

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s