Irako valdžios pajėgos Tikrite įgijo akivaizdų pranašumą

IrakasTrečiadienis…
Irako valdžios pajėgos ir jų sąjungininkai toliau žengia pirmyn link Tikrito centro siekdami atsikovoti miestą iš Irako ir Levanto Islamo valstybės (ISIL).
Vietos valdžios atstovas trečiadienį pranešė, jog šalies armija ir nereguliariosios kariuomenės kariai užėmė Tikrito šiaurinį rajoną – Qadisiya.
Prieš dešimt dienų – 20 tūkst. Irako armijos ir Šiitų atsargos kariuomenės karių, palaikomi vietos Sunitų būrio, surengė puolimą prieš Tikritą pradedant nuo rytų ir einant į priekį Tigro upės krantu.
Prieš keletą dienų Irakas atsikovojo šiuos miestus: al-Alam (šiauriniame Tikrito pakraštyje, kas leido pradėti minėtojo miesto šturmą) ir al-Dour.
Paskutinis atkovotas Irako pajėgų objektas – Tikrito karo ligoninė.
Karinės valdžios pajėgos taip pat perėmė naftos telkinius al-Ojail mieste, esančiame netoli Tikrito.
Irako valdžia tikisi, kad pergalė Tikrite įtikins Sunitus kitose vietovėse sukilti prieš ISIL, nes tolimesnė operacija yra nukreipta link Mosulo (Irako antrasis pagal dydį miestas, kurio daugumą gyventojų sudaro Sunitai).
Tuo tarpu kitose Irako valdžios kontroliuojamose teritorijose – šiaurės Irako Ramadi mieste, ISIL surengė koordinuotus išpuolius – septynis savižudiškus mašinų sprogimus per kuriuos mažiausiai dešimt žmonių žuvo, o trisdešimt buvo sužeisti.
Ketvirtadienis…
Policijos štabo majoras-generolas Bahaa al-Azzawi pareiškė, kad valdžios pajėgos susilaikys nuo greito žengimo į kitus Tikrito rajonus, idant būtų išvengta bereikalingų aukų.
Policijos šaltiniai pranešė apie besitęsiančius susirėmimus tarp Irako karių ir ISIL pietrytinėje miesto pusėje – netoli buvusių prezidentinių Saddam Hussein rūmų.
Tuo tarpu Irako karinės pajėgos apšaudė Tikrito centrą – armijos sraigtasparniai taikėsi į ISIL slėptuves.
Savanorių Visuotinių Mobilizacijos dalinių vadas Hadi al-Ameri fronto linijose dirbantiems reporteriams sakė, jog ISIL kovotojams, įstrigusiems Tikrite, nėra jokių galimybių ištrūkti.
„Jie turi du pasirinkimus – pasiduoti arba mirti,“ – sakė Ameri, kurio Badr organizacija – viena didžiausių Irano palaikomų Šiitų atsargos kariuomenių Irake bei valdanti vidaus reikalų ministeriją. „Mums dabar nereikia pulti, nes tai gali pareikalauti papildomų aukų.“
Nei viena iš Irako kovojančių jėgų, nuo mūšio pradžios, nepateikė jokių skaičių apie žuvusiuosius ar nukentėjusiuosius.
Beveik kiekvieną dieną dešimtys kūnų yra vežami į Bagdadą ir Šiitų šventąjį Najafo miestą.
Kol valdžios pajėgos turi pranašumą, ISIL kovotojai žalą sukėlinėja savižudiškų mašinų sprogimais, spęsdami spąstus ir pasitelkdami snaiperius.
Anksčiau…
Atsižvelgiant į Šiitų sektantiškas pažiūras – laikant Sunitus ISIL remėjais, nepriklausomai koks jų tikrasis požiūris į Islamo valstybę, bei pastaruosius žudant, kankinant ar kitomis priemonėmis žeminant ir išvarant iš jų namų, ISIL šis veiksnys gali tik padėti įgauti Sunitų paramą.
Jau dabar yra skelbiama apie Šiitų karių veiksmus. Pirmadienį „išlaisvinus“ al-Bouajil kaimą, jis po kelių valandų buvo padegtas.

Vaizdo įraše matomi vyrai, vilkintys karines uniformas ir padeginėjantys namus bei parduotuves. Žmogus, filmuojantis iš mašinos, šaukia: „Sudeginkit juos“. Taip pat ant mašinų matomos vėliavos, priklausančios Šiitų kariuomenei. Tarp jų galima pastebėti Asa’ib Ahl al-Haq (Teisingumo lygos) vėliavą, kuri įvardijama kaip viena radikaliausių dalyvaujančiųjų Irako pajėgų operacijose. Grupės lyderis Qais Khazali yra viešai paskelbęs apie kerštą už Speicher žudynių aukas.
Sunitai iš minėtojo kaimo yra kaltinami prisidėję prie Islamo valstybės grupės, 2014 metų birželį užpuolusios Tikrito priemiestyje buvusią Speicher karinę stovyklą bei nužudžiusius apie 1700 Šiitų karių.
Vienas al-Bouajil gyventojų, pabėgęs iš kaimo prieš keletą dienų prieš atvykstant Irako pajėgoms, sakė: „Keletas lyderių – provincijos gubernatorius ir vienas atstovas iš Teisingumo Lygos – davė interviu televizijos kameroms teigdami, kad kaimas išlaisvintas. Tačiau, kai tik jie ir kartu su jais keliavę žurnalistai išvyko, Šiitų kariai pradėjo plėšikauti ir deginti namus bei parduotuves. Visa laimė, kad gyventojai, tikėdamiesi kažką panašaus nutiksiant, apleido savo namus, antraip ten būtų įvykusios skerdynės.“
Kažkur tarp 60-90 tūkst. Šiitų bei savanorių kovoja kartu su Irako armija prieš Islamo valstybę. Tarp jų vyrai po Teisingumo Lygos, Badr Brigados ir Taikos Brigadų (anksčiau buvo žinoma kaip Mahdi Armija; ši atsargos kariuomenė buvo sukurta Šiitų dvasininko Muqtadr al-Sadr, bet 2004 metais pervadinta) ir vietinių grupių, priklausančių Hezbollah, vėliavomis.
Šaltiniai:
http://www.aljazeera.com/news/2015/03/isil-fighters-launch-attack-iraq-ramadi-150311100558109.html
http://observers.france24.com/content/20150311-video-shiite-militias-sunni-village-tikrit
http://www.aljazeera.com/news/2015/03/iraqi-forces-tighten-siege-tikrit-150312130150939.html

Įrašo “Irako valdžios pajėgos Tikrite įgijo akivaizdų pranašumą” komentarų: 1

  1. Atgalinė nuoroda: Irakas: abejonės dėl Tikrito miesto tikslios atkovojimo datos, nesantaika kariuomenės gretose bei namų deginimai ir turto plėšimai | Balsas tyruose...

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s